fbpx

Jakie są zalety z posiadania certyfikatu SSL na stronie www? Korzyści z SSL.

20/10/2020

Do czego służy certyfikat SSL?

SSL czyli Secure Sockets Layer, to protokół zabezpieczający komunikację w Internecie. Odpowiada za ochronę transmisji danych i ich poufność w sieci. Stał się on standardem bezpieczeństwa korzystania ze stron internetowych. Certyfikat szyfruje informacje pomiędzy użytkownikiem strony internetowej, a serwerem na którym znajduje się witryna www. Instalacja certyfikatu SSL jest gwarancją zaszyfrowania danych i uniemożliwienia ich podsłuchania. Certyfikat SSL możemy zobaczyć po lewej stronie okna przeglądarki (obok adresu www). Strony certyfikowane charakteryzują się połączeniem oznaczonym poprzez https:// (Hypertext Transfer Protocol Secure) oraz ikoną kłódki obok adresu.

Jakie dane szyfruje certyfikat SSL?

Certyfikat SSL szyfruje (kluczem 128 lub 256 bitowym) wszystkie dane jakie użytkownik wpisuje na stronie internetowej.  Certyfikat zabezpiecza więc:

  • Dane kontaktowe wpisywane w formularz kontaktowy (np.:. imię i nazwisko, dane kontaktowe, treść wiadomości)

 

  • Dane logowania do panelu na stronie internetowej (np.: login i hasło do panelu na stronie banku)

 

  • Dane karty kredytowej w sklepie internetowym (nr karty kredytowej, datę ważności, kod CVV/CVC)

 

  • Dane wpisywane w wewnętrznej wyszukiwarce na stronie internetowej (np.: podczas przeszukiwania artykułów na blogach, produktów w sklepach www)

 

 

Jakie są korzyści z zainstalowanego certyfikatu SSL na stronie internetowej?

  • Prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania ze strony internetowej

 

  • Poprawa wizerunku firmy ( informacja o bezpiecznym połączeniu na stronie www, kłódka obok adresu www)

 

  • Ochrona przed nadużyciami ze strony oszustów internetowych

 

  • Spełnienie standardów RODO ws. zabezpieczenia transmisji danych

 

  • Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania Google

 

  • Możliwość korzystania z protokołu HTTP/2

 

  • Możliwość integracji z uwierzytelnionym logowaniem poprzez Google Sign-In (Zaloguj przez Google)

 

Jakie wyróżniamy typy certyfikatów SSL?

Możemy wymienić kilka typów certyfikatów SSL:

  • Certyfikat DV – Domain Validation – jest to podstawowy certyfikat walidujący domenę. Zabezpiecza on transmisję danych w obrębie domeny. Proces przyznania certyfikatu polega na kliknięciu w link weryfikujący właściciela domeny. Link zostaje przesłany przez jednostkę certyfikującą na adres administracyjny w domenie (np.: admin@nazwa-certyfikowanej-domeny.pl)

 

  • Certyfikat OV – Organization Validation – potwierdza on autentyczność domeny oraz jej właściciela. W tym przypadku jednostka certyfikująca weryfikuje dane firmowe wnioskującej organizacji. Wymagane jest dostarczenie pełnej dokumentacji firmowej tj.: KRS, umowa spółki. Czas weryfikacji i wydania certyfikatu trwa zazwyczaj 1 – 5 dni roboczych.

 

  • Certyfikat EV – Extended Validation – waliduje on domenę, potwierdza właściciela oraz uwierzytelnia domenę poprzez zielony pasek z nazwą firmy. Wzbudza on najwyższe zaufanie. Zaobserwować można go na stronach sektora finansowego m.in. banków. Proces weryfikacyjny jest bardzo dokładny. Poza przedstawieniem niezbędnych dokumentów firmowych, należy wydelegować administratora certyfikatu. Poza tym do weryfikacji niezbędna jest znajomość języka angielskiego. Ponieważ w procesie weryfikacji można spodziewać się telefonu od konsultanta z jednostki weryfikującej.

 

Czy warto zainstalować certyfikat SSL?

Tak, ponieważ użytkownicy stron internetowych z dzisiejszych czasach niewątpliwie zwracają uwagę na bezpieczeństwo w sieci. W 2019 roku w przeglądarce Google Chrome została wprowadzona informacja nt. niezabezpieczonych stron internetowych. Umówmy się, że napis ‘Niezabezpieczona’ obok adresu strony www wygląda bardzo niekorzystnie. Prawda? Ponadto jest coraz więcej przesłanek, że certyfikat SSL wpływa pozytywnie na układ wyników organicznych w Google. Jeśli chcesz aby Twoja strona internetowa pojawiała się wyżej w wynikach Google, to na pewno powinieneś dokonać instalacji certyfikatu. SSL spełnia również wytyczne RODO odnośnie szyfrowania transmisji poufnych danych. Z zabezpieczonej strony płyną również korzyści wizerunkowe dla firmy. W badaniach odnotowano, że użytkownicy częściej dokonują zakupu w sklepach internetowych z certyfikatem SSL.