fbpx

Jaką stronę internetową wybrać dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorcy.

21/09/2020

Narzędzie, na którym będzie zbudowana Twoja strona www.

W Internecie znajdziesz oferty wielu firm na stworzenie i utrzymanie strony internetowej. W jaki sposób wybrać odpowiednią ofertę w optymalnej cenie? 

Podstawową kwestią na wstępnie jest wybór narzędzia, na którym będzie zbudowana Twoja strona  internetowa. Dzisiejszym standardem profesjonalnej strony internetowej jest CMS WordPress. To właśnie na tym narzędziu jest zbudowana większość stron internetowych, które przeglądasz w sieci.  

Co to jest CMS i czy jest niezbędny?

CMS jest to system zarządzania treścią. Dzięki niemu będziesz w stanie modyfikować kontent na  stronie internetowej, zmieniać dane teleadresowe, dodawać artykuły, zdjęcia i rozbudowywać  witrynę o nowe podstrony. Jest to ważny element jeśli zamierzasz co jakiś czas zmieniać ofertę i  cennik swojej firmy. Możliwość samodzielnego zarządzania stroną internetową daje Ci niezależność.  Możesz sam dokonywać zmian zamiast zlecać usługę programistom z zewnętrznej firmy. Przejrzystym  panelem CMS dysponuje właśnie narzędzie WordPress. 

Jak wybrać firmę do stworzenia strony internetowej?

Przeglądając oferty na strony internetowe zapewne spotkasz się z dużą rozbieżnością cenową. Dlaczego jedna firma proponuje mi stronę internetową za kwotę X, a druga firma za X razy trzy? 

Oczywiście na wycenę może wpływać wiele czynników np.: jakość wykonania, funkcjonalność i  doświadczenie, natomiast jak już wiesz ważnym elementem przy wyborze firmy jest niezależność. Czy  strona którą zbuduje Ci zewnętrzna firma będzie Twoją własnością? No właśnie, w przypadku  niemożliwie niskich cen tutaj zaczynają się problemy. Wiele firm w swoich ofertach przemyca  warunek utrzymania strony internetowej i płatność wysokich rocznych abonamentów. Oczywiście nie muszę Ci mówić, że zmiana i przeniesienie strony internetowej do innego operatora bywa wtedy niemożliwa. W takim przypadku należy uznać że „dzierżawisz” stronę internetową, która nie jest Twoją własnością. 

Dla bezpieczeństwa Twojego biznesu warto rozdzielić te dwie kwestie. Rozliczasz się z jedną firmą za  usługę stworzenia strony internetowej (która jest Twoją własnością), a utrzymujesz stronę w innej, najlepiej wiodącej firmie na rynku. Warto też poprosić na samym końcu, aby firma która wykonywała Ci stronę internetową wysłała Ci jej pliki. Wtedy będziesz posiadał własną kopię zapasową na komputerze. W kryzysowej sytuacji (np.: wygaśnięciu hostingu z Twoją stroną) będziesz dysponował backupem, który ponownie umieścisz pod swoją domeną.