fbpx

Ile kosztuje strona internetowa? Cennik tworzenia stron www.

25/10/2020

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz stworzyć stronę internetową? Może Twoja strona internetowa „ma już swoje lata” i chcesz ją odświeżyć? Niezależnie od sytuacji, warto znać ceny agencji i freelancerów za zbudowanie strony www. W artykule dowiesz się ile kosztuje strona internetowa i w jakich widełkach cenowych poruszają się webmasterzy i agencje interaktywne. Ponadto nauczymy Cię jak z nimi rozmawiać, aby wycena była odpowiednia dla dwóch stron – klienta i twórcy.

 

Co wpływa na cenę strony internetowej?

Na początku warto zaznaczyć, że budowa strony internetowej to usługa, na której cenę wpływa wiele elementów. Na rynku możesz spotkać się z dużymi rozbieżnościami ceny. Są one uzależnione od standardu oraz funkcjonalności jakie strona www będzie posiadała. Niewątpliwie na cenę strony wpływ będzie miała liczba osób zaangażowanych w projekt. Jeśli w projekt będzie uczestniczył grafik, programista, copywriter i osoba nadzorująca, to możesz być pewny że cena będzie wyższa.

Możemy wyróżnić dwa standardy stworzenia strony internetowej, które mają wpływ na cenę:

  • Strona www szablonowa (zbudowana na zakupionym lub przygotowanym wcześniej module)
  • Strona www z indywidualnym projektem graficznym (zaprojektowana przez grafika na specjalne zamówienie i wdrożona później przez programistę)

 

Jakie funkcjonalności powinny być w cenie strony internetowe?

Niezależnie czy wybierzesz szablonowy, czy indywidualny standard graficzny, to warto aby strona była dostosowana do najnowszych trendów. Niewątpliwie strona powinna być responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych. Jest to niezwykle ważny element. W dzisiejszych czasach większość ruchu w Internecie odbywa się z urządzeń mobilnych (telefony, tablety). Nowoczesna strona internetowa powinna posiadać opcje ułatwiające użytkownikowi kontakt z Tobą np.: formularz kontaktowy, możliwość połączenia telefonicznego z poziomu strony www. Podstawowym elementem, który powinien zostać uwzględniony w cenie jest możliwość późniejszego zarządzania stroną przez Ciebie. Wtedy będzie mógł rozbudować swoją ofertę na stronie lub dodać nowe realizacje. Wykonana strona internetowa powinna być zbudowana na popularnych narzędziach (np.: WordPress, Joomla). Te aplikacje posiadają system CMS, umożliwiający w prosty sposób zarządzanie stroną www.

 

Jak rozmawiać z agencją tworzącą strony internetowe, aby cena było korzystna?

Często spotykamy się z Klientami, którzy po raz pierwszy rozmawiają o tworzeniu strony internetowej. Jasno podczas rozmowy zaznaczają, że się na tym nie znają i proszą o pomoc. Oczywiście uczciwa agencja interaktywna powinna w tym momencie doradzić klientowi co będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak przed kontaktem z agencją lub freelancerem przygotować się rzetelnie do rozmowy. Przede wszystkim jasno określ swoje wymagania co do strony internetowej. Postaraj się określić zakres wdrożeniowy np.: „Potrzebuję stronę internetową w dwóch wersjach językowych, strona główna i 6 podstron wypełnionych treściami z opisem moich usług, około 30 zdjęć moich realizacji w galerii.” Przedstawiając tak sytuację, osoba dokonująca wyceny będzie miała jasno przedstawiony zakres wdrożenia materiałów na stronę. Często jest tak że podczas kontaktu ws. zbudowania strony internetowej, klient nie jest w stanie dokładnie określić swoich potrzeb, wtedy wycena agencji może być nietrafiona. Wiele agencji wtedy sztucznie zawyża cenę, ponieważ tak na prawdę nie wie czego może się spodziewać podczas realizacji.

korzystne wycenianie stworzenia strony internetowej

Bardzo często agencje próbując pozyskać informację od Klienta odnośnie wyglądu strony internetowej dostają bardzo ogólne informacje. Pamiętaj, że jeśli w rozmowie nie podasz dokładnych informacji, to osobie wyceniającej stronę www będzie trudno odnieść się do Twoich wymagań. Wtedy możesz być pewny, że agencja wyceni sobie projekt z korzyścią dla siebie. Staraj się być konkretny i nie komplikuj swoich wymagań. Weź pod uwagę, że cenę stanowi zakres materiałów do wdrożenia wraz z funkcjonalnościami strony www. Często klienci zapytani jakiej strony potrzebują, przedstawiają na wzór bardzo znane portale. Staraj się unikać stwierdzenia, że chcesz mieć stronę www podobną do Facebooka lub Allegro. Uwierz nam, że takie wytyczne nie pomogą w korzystnej wycenie Twojego projektu.

 

Cennik stron internetowych w 2021 roku.

Niewątpliwie rok 2021 jest przełomowy w rozwoju cyfryzacji w Polsce i na świecie. Coraz więcej biznesów jest przenoszonych do Internetu. Jakie więc są ceny za poszczególne typy stron internetowych? Poniżej przedstawiamy ceny poszczególnych typów stron internetowych:

 

  • Strony internetowe typu one page i landing page – od 1000 zł netto

 

  • Strona firmowa do 6 podstron, projekt szablonowy– od 1600 zł netto

 

  • Strona dla firmy z dedykowanym projektem graficznym – od 3000 zł netto

 

  • Sklep internetowy szablonowy – od 3500 zł netto

 

  • Sklep internetowy zaprojektowany indywidualnie – od 5000 zł netto

 

  • Portale internetowe, dedykowane rozwiązania – od 10.000 zł netto

 

Warto zaznaczyć, że jest to przykładowy cennik. Pamiętaj, że ceny za projekt często mogą się różnić zakresem wdrożenia, standardem i dodatkowymi funkcjonalnościami. W większych miastach w Polsce ceny za zbudowanie strony internetowej mogą być wyższe. Jest tam o wiele większa konkurencja, a koszt zatrudnienia webmastera jest o wiele wyższy.

 

Kogo wybrać? Freelancera czy agencje?

Zwracaj uwagę na profesjonalizm i doświadczenie twórcy stron internetowych. Pamiętaj, że strona będzie wizytówką Twojej firmy. Postaraj się zweryfikować standard prac wykonanych przez webmastera. Możesz również poprosić o portfolio związane z Twoją branżą. Weź pod uwagę, że agencja z wieloletnim doświadczeniem i szerokim portfolio, będzie droższa. Zatem można zadać sobie pytanie, czy freenalcer zbuduje mi stronę taniej? Paradoksalnie nie do końca może tak być. Agencja posiada wiele zleceń i często może zaproponować korzystniejsze warunki cenowe. Freelancer często wykonuje tylko wyselekcjonowane zlecenia, na których będzie miał wysoką marżę. Agencje posiadają stabilne procedury i modele współpracy z każdym klientem. Przeważnie będzie to pewniejszy partner do realizacji strony internetowej. Jednak gdy znajdziesz zaufanego webmastera, jesteś pewny jego rzetelności, widziałeś jego ostatnie realizacje, to warto zastanowić się nad zbudowaniem strony właśnie u niego.

 

Ile kosztuje stworzenie strony www? – Podsumujmy

Jak wspominaliśmy wcześniej, na koszt strony internetowej ma wpływ wiele czynników. Ceny jakie usłyszysz za zbudowanie strony www mogą się znacząco różnić. Przede wszystkim wpływ na cenę będzie miało doświadczenie twórcy oraz ilość profesjonalnie wykonanych projektów www. O koszcie strony internetowej zadecydują również dodatkowe funkcjonalności np.: systemy rezerwacji, rozbudowane formularze zgłoszeniowe, katalogi produktów itd. Jeśli poszukujesz strony internetowej, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do rozmowy. Wycena przebiegnie wtedy płynnie i przejrzyście dla obu stron. Zweryfikuj rynek i porównaj cenę do jakości. Pamiętaj, że strona internetowa powinna przedstawiać Cię w profesjonalny sposób. Czasami warto dopłacić za wyższy standard strony www, to będzie w końcu Twoja wizytówka w sieci. Porównaj oferty webmasterów pod względem ceny do jakości. Zwróć uwagę na staranność wykonanych projektu.